18 December 2017
Login     
       
 
 
29/12/2017

18.30-22.00

Bredballe Dancers

 

Nytårsdans

 

Gulkrogscentret

Gulkrog 11

7400 Vejle

 

HUSK TILMELDING, SENEST 20/12

 

 

 

P-A1-A2

 

 Einar Sølvsten

 
07/01/2018
13.00-17.00

Østjysk Square Dance Club

Nytårsdans 2018

Gjern Kultur- og Idrætscenter
Skovvejen 6
8883 Gjern



M-P-A1-A2


 Carsten Nielsen
 Mathias
 Søren Lindergaard
 
14/01/2018

13.30-17.30

Brønderslev Square Dance Forening

 

Vinterdans

 

Hedegårdsskolen

Nordens Allé 56

9700 Brønderslev

 

 

 

B-M-P-A1

 

 Mads Nielsen

 
20/01/2018

12.00-18.30

Djurs Square Dance Club

20 års jubilæumsdans

Rosmus Skole
Bispemosevej 5
8444 Balle
 

 


M-P-A1-A2

2 sale

 Asta Bredahl
 Per Sørensen
 Einar Sølvsten
 Leif Broch

 

 
28/01/2018

13.00-17.00

Hedens Squaredansere

 

Begynderdans

 

Nordre Skole, festsalen

Hagelskærvej 8

7430 Ikast

 

 

 

B-M

 

 Mads Nielsen

 Leif Broch

 
28/01/2018

11.00-16.00

Østjysk Square Dance Club

 

Søndagsdans

 

Hadsten skole, festsalen

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

HUSK TILMELDING

 

 

 

C1

 

 Carsten Nielsen

 
04/02/2018

13.00-17.00

Join Hands Horsens

 

Søndagsdans

 

Horsens Byskole, multisalen

Kildegade 23-25

8700 Horsens 

 

 

 

B-M-P

 

 Bent Husted

 
11/02/2018

13.00-17.00

Hedens Squaredansere

 

Fasterlavnsdans

 

Ikast Nordre Skole

Hagelskærvej 4

7430 Ikast

 

 

 

B-M-P-A1

2lokaler

 

 Birthe Madsen

 Mads Nielsen

 

 

 
16/02/2018
18.00-22.00

Silkeborg Modern Square Dance

Fredagshyggedans

Lunden
Vestergade 74
8600 Silkeborg

HUSK TILMELDING



M-P-A1-A2

2 sale

 Einar Sølvsten
 Tommie Jørgensen
 
23/02/2018
24/02/2018
18.30-22.00
10.30-18.30

Bredballe Dancers

20. Windmill Dance

20. Windmill Tanze

Program

DGI-Huset
Willy Sørensens Plads 5
7100 Vejle

Triangel Rotationsprogram bruges i
C-hallen

HUSK TILMELDING



P-A1-A2-C1-C2
2 haller

 Paul Bristow
 Bronc Wise
 
04/03/2018

11.00-16.00

Østjysk Square Dance Club

 

Søndagsdans

 

Hadsten skole, festsalen

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

HUSK TILMELDING

 

 

 

C2

 

 Carsten nielsen

 
11/03/2018

11.00-16.00

 

Fyn Square Dance Club

Forårsdans

Aktivitetshuset Holluf Pile
Hjulets Kvarter 119
5220 Odense SØ


HUSK TILMELDING
 

 


 

P-A1-A2-C1

 Bjørn Andersson

 

 
17/03/2018

13.00-20.00

Brønderslev Square Dance Forening

 

Støvledance

 

Hedegårdskolen

Nordens Allé 56

9700 Brønderslev

 

 

 

B-M-P-A1-A2

2 sale

 

 Hannah Tenenbaum

 henning A. Pedersen

 
24/03/2018

11.00-18.00



Østjysk Square Dance Club

28. Forårsfestival

Gjern Kultur- & Idrætscenter
Skovvejen 6 
8883 Gjern

 

 


 

P-A1-A2-C1-C2
2 sale

 Jack Borgström
 Carsten Nielsen

 

 
28/03/2018
30/03/2018

19.00-22.00
09.30-21.30
09.30-12.30

Østjysk Square Dance Club

5. Påskedans

Tranum Strand Kursus- & Feriecenter
Strandvejen 83
9460 Brovst
 

 

 

 

A2-C1-C2

3 sale

 Carsten Nielsen
 Thomas Bernhed
 Søren Lindergaard

 

 
14/04/2018
13.00-21.00

Silkeborg Modern Square Dance

Hjejledans

Gjern Kultur og Idrætscenter
Skovvejen 6
8883 Gjern




P-A1-A2


 Niels Trottmann
 Tommie Jørgensen
 
06/05/2018

11.00-16.00

Østjysk Square Dance Club

 

Søndagsdans

 

Hadsten skole, festsalen

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

HUSK TILMELDING

 

 

 

C1

 

 Carsten Nielsen

 
25/05/2018
27/05/2018

19.00-21.00
10.00-17.30
10.00-12.00

Square Dance på Toppen

Camping Dans

Dcu Ålbæk strand camping
Jerupvej 19
9982 Ålbæk

 

 


B-M-A1

 Per Sørensen
 Leif Broch

 

 
08/06/2018
10/06/2018
17.00-22.00
13.00-21.30
10.00-14.00

Hedens Squaredansere


27th Danish Convention


Hyldgårdsskolen
Hyldgårds Alle 9
7430 Ikast



B-M-P-A1-A2-C1

4 haller

 Ken Ritucci
 James Wyatt
 Robert Milestadt
 Freddie Ekblad
 Søren Lindergaard
 Carsten Toldbod
 Mads Nielsen

 
29/06/2018

18.00-22.00

Østjysk Square Dance Club

 

Sommerdans 2018

 

Gjern Kultur- og Idrætscenter

Skovvejen 6

8883 Gjern

 

 

 

P-A1-A2

 

 Johnny Preston

 
14/07/2018
18/07/2018

.

 

Penguins

 

Summerdance 2018

 

Tranum Strand

Strandvejen 83

9460 Brovst

 

 

 

C1-C2-C3B

 

 Todd Fellegy

 Ross Howell

 Saundra Bryant

 
18/07/2018
22/07/2018

.

 

Penguins

 

Summerdance 2018

 

Tranum Strand

Strandvejen 83

9460 Brovst

 

 

 

C2-C3A-C3B

 

 Todd Fellegy

 Ross Howell

 Saundra Bryant

 
15/09/2018

11.00-18.00

Fynske Round & Square Dancers

 

H. C. Andersen Dans

 

TBA

 

 

 

 

M-P-A1-A2

2 sale

 

 Marten Weijers

 Tommy P. Larsen

 
28/09/2018
30/09/2018

18.00-22.00
13.00-21.00
10.00-15.00

The Diamond

15th Challenge Dance

Byplanvejens skole
Byplanvej 2
9210 Aalborg SØ

Please, register in advance.
 

 


C2-C3A-C3B

TBA
 Ian McConnell

 

 
06/10/2018
07/10/2018

12.00-21.00

10.30-14.00

Hedens squaredansere

 

Dans på Heden

 

Hyldgårds hallerne

Hyldgårds Allé 9

7430 Ikast

 

 

 

B-M-P-A1-A2-C1

3 lokaler

 

 Nils Trottmann

 Jaden Frigo

 Leif Broch

 Mads Nielsen

 
     
   
Copyright 2017 Danish Association of American Square Dance Clubs    Terms Of Use    Privacy Statement