Danseliste UDLAND


 

02/03/2024
09/03/2024

.

Vienne Swingers

 

29. Murtaler Skiweek

 

Gasthof Murtalerhof

Stadl an der Mur –Steiermark

Österreich

 

Vis på Google Maps


 

 

M-P-A1-A2

 

 Michael Braithwaite

 

08/03/2024
10/03/2024



.

Thunderhill Dancers SDC

Barefoot Dancer SDC

 

Spring Jamboree 2024

 

Donnersberghalle

Obermühle 1

67806 Rockenhausen

 

Vis på Google Maps


 

 

M-P-A1-A2-C1-C2

 

Se flyér

 

22/03/2024
24/03/2024

.

sd-extended.de

 

C2-C1ex

 

Ev. Akademie Baden

Dobler Str. 51

76332 Bad Herrenalb

 

Vis på Google Maps


 

 

C1-C2

 

 Jürgen Löder

 

12/04/2024
14/04/2024



18.00-22.00

11.00-21.45

10.00-14.00

Texas Stars e.v.

 

Fifth Texas Classic

 

Sportshalle

Walter Rothenburg Weg 37

21035 Hamburg 

 

Vis på Google Maps


 

 

M-P-A1-A2-C1

 

 Mike Sikorsky

 Tony Oxendine

 Philip Kamm

 Carsten Nielsen

 

12/04/2024
14/04/2024

19.00-21.00

09.30-21.00

09.30-15.30

Pingvinerna

 

SNCC

 

Nordiska Folkhögskolan Kungälv

Olof Palmes väg 1

442 31 Kungälv

 

Vis på Google Maps


 

 

C1-C2-C3A-C3B

 

 Ray Brendzy

 Jesper

 Thomas bernhed

 Mats Björgman

 

12/04/2024
14/04/2024



.

Ramblin´ Diamonds

 

Pfälzer Trifels Dance

 

Turnerjugendheim Annweiler

Turnerweg 60

76855 Annweiler am Trifels

 

Vis på Google Maps


 

 

A2

 

 Søren Lindergaard

 Jürgen R. Weissenborn

 

26/04/2024
28/04/2024

.

Funny Fish French Riveera

 

22nd SPECIAL of SQUARE DANCE

 

Salle Espace Centre (Entrée par le Cinéma)

5 Avenue de Verdun

06800 CAGNES sur MER

 

Vis på Google Maps


 

 

B-M-P-A1-A2

 

 Hanna Tenenbaum

 

03/05/2024
05/05/2024



.

Triangel Squares

 

A2 Tanz-Wochende

 

Dorint Parkhotel Siegen

Patmosweg 60

57078 Siegen

 

Vis på Google Maps


 

 

A2

 

 Nils Trottmann, 

 Joachim Rühenbeck

 

10/05/2024
12/05/2024



.

Ramblin Diamonds SDC

 

Pfälzer Trifels Dance

 

Turnerjugendheim Annweiler

Turnerweg 60

76855 Annweiler am Trifels

 

Vis på Google Maps


 

 

P

 

 Wolfgang Rieger 

 Jürgen R. Weissenborn

 

17/05/2024
19/05/2024

.

Brussels Dancing Heats

 

41st Heart Beat

 

Brussels-Belgium (Wezembeek-Oppem)

 

 

 

M-P-A1-A2-C1

 

TBA

 

18/05/2024
19/05/2024



13.00-21.00

12.00-20.30

Stintfang Square Dancers HH e.V.

 

Hummel Dance 2024

 

Sportshalle Wegenkamp

Wegenkamp 7

22527 Hamburg-Stellingen

 

Vis på Google Maps


 

 

B-M-P-A1-A2

2 haller

 

 Robert Milestad

 Carsten Nielsen

 Thorsten Ueckermann

 Jens Harms

 

24/05/2024
26/05/2024

.

sd-extended.de

 

C1-A2ex

 

Ev. Akademie Baden

Dobler Str. 51

76332 Bad Herrenalb

 

Vis på Google Maps


 

 

A2-C1

 

 Sandie Bryant

 

30/05/2024
02/06/2024



.

ACR Square & Round Dance Club e.V.

 

C1 Weekend

 

Kloster Ensdorf
Hauptstr. 9
92266 Ensdorf
 

Vis på Google Maps


 

 

C1-C2

 

 Sandie Bryant

 

06/06/2024

18.00-21.30

Crazy Flotters

 

Trail End Dance

 

Prästängshallen

Sigtuna

 

Vis på Google Maps


 

 

B-M-P-A1-A2

 

Jack med flera

 

07/06/2024
09/06/2024

11.00-22.00

12.00-22.00

10.00-16.00

Crazy Flutters

 

 

42:a Svenska Squaredans Convention

 

 

 

Prästänghallen

Sigtuna

 

 

Vis på Google Maps


 

 

B-M-P-A1-A2-C1

 

 Di Green

 Jack Borgström

 Jesper Wilhelmsson

 Joe S. Kromer

 Kaj Wikholm

 Kim Bergström

 Martin Jansson

 Ronja Höjer

 

 

07/06/2024
09/06/2024

.

Country Skippers

 

9. Sparkel tanz

 

Hotel Weserschlößchen (Wesersaal)

Mühlenstraße 20

31582 Nienburg/Weser

 

Vis på Google Maps


 

 

M-P

 

 Peter Junker

 Finn Junker

 

24/06/2024
27/06/2024

.

aeronvalleydiamonds@yahoo.co.uk

 

4 Nights Mid-week Break

 

The Paddocks Hotel
Symonds Yat West, Ross-on-Wye
Herefordshire HR9 6BL

 

Vis på Google Maps


 

 

P-A1-A2

 

 Johnny Preston

 

 

 

26/06/2024
29/06/2024

.

NSDC

 

73rd Convention

 

400 W Wisconsin Avenue 
Milwaukee, Wisconsin  53203

 

Vis på Google Maps


 

 

M-P-A1-A2-C1-C2

 

 

Se flyér

 

04/07/2024
07/07/2024

.

carolinatwirl2024.com

 

 

IAGSDC CONVENTION

 

 

 

Durham Armory

Durham Convention Center

Durham

North Carolina

 

 

 

Vis på Google Maps


 

 

B-M-P-A1-A2-C1-C2-C3A-C3B-C4

 

 Barry Clasper

 Betsy Gotta

 Dayle Hodge

 Ett Mcatee

 Geo Jedlicka

 Justin Russell

 Michael kellogg

 Patty Green

 Sandie Bryant

 Ted Lizotte

 Vic ceder

 

 

11/08/2024
16/08/2024

.

Pingvinerna

 

A2 Dance

 

Skottekgården

Ulrisehamn

Sweden

 

Vis på Google Maps


 

 

A2

 

 Bronc Wise

 

18/08/2024
23/08/2024

.

Pingvinerna

 

C1 Dance

 

Skottekgården

Ulrisehamn

Sweden

 

Vis på Google Maps


 

 

C1

 

 Bronc Wise

 

25/08/2024
30/08/2024

.

Pingvinerna

 

C2 Dance

 

Skottekgården

Ulrisehamn

Sweden

 

Vis på Google Maps


 

 

C2

 

 Bronc Wise

 

01/09/2024
06/09/2024

.

Pingvinerna

 

C3B Dance

 

Skottekgården

Ulrisehamn

Sweden

 

Vis på Google Maps


 

 

C3B

 

 Bronc Wise

 

13/09/2024
15/09/2024



17.00-22.00

11.00-22.00

10.00-13.00

Thunderhill Dancers SDC e.V.

 

5.Blitz & Donner Special

 

Donnersberghalle

Obermühle 1

67806 Rockenhause

 

Vis på Google Maps


 

 

M-P-A1-A2

 

 Jet Roberts

 Philipp Aff

 Thomas Hedberg

 

20/09/2024
22/09/2024

.

potplant38@yahoo.co.uk

 

A2 Weekend

 

TLH Carlton Hotel

Belgrave road

Torquay tq2 5hs

 

Vis på Google Maps


 

 

A2

 

 Bronc Wise

 Paul Bristow

 

27/09/2024
29/09/2024



.

Triangel Squares

 

C2 Tanz-Wochende

 

Dorint Parkhotel Siegen

Patmosweg 60

57078 Siegen

 

Vis på Google Maps


 

 

C2

 

 Jürgen Löder

 Joachim Rühenbeck

 

27/09/2024
29/09/2024

19.00-22.00

11.00-13.00

19.00-22.00

11.00-13.00

squaredance-an.de

 

Squaredance auf Helgoland 2024

 

Jugendherberge Helgoland - Haus der Jugend

Postfach 580

27487 Helgoland

 

Vis på Google Maps


 

 

M-P-A1

2 haller

 

 Ulli Hantke

 Søren Lindergaard

 

 

04/10/2024
06/10/2024

.

Chain Reaktion

Lune Valley Ocean Wavers SDC

 

North West Birthdays Weekend

 

The Centre @ Halton, Low Road

Halton on Lune. LA2 6NB

 

Vis på Google Maps


 

M-P-A1-A2-C1

 

 Di Green

 Paul Bristow

 

11/10/2024
13/10/2024

19.00-22.00

11.00-22.00

10.00-13.00

Pader Jumpers

 

Pader Rodeo 2024

 

Eggelandshalle

Gardeweg 8

33184 Altenbeken

 

Vis på Google Maps


 

 

M-P-A1-A2

2 haller

 

 Thorsten Geppert

 

 

01/11/2024
03/11/2024

.

kevin_lovell@hotmail.com

 

Callers Club 70th Dance Weekend

 

Burgess Hall

Westwood Rd, St Ives

Cambs, PE27 6WU

 

Vis på Google Maps


 

 

M-P-A2

 

Se fly'er

 

08/11/2024
10/11/2024



.

Triangel Squares

 

C1 Tanz-Wochende

 

Dorint Parkhotel Siegen

Patmosweg 60

57078 Siegen

 

Vis på Google Maps


 

 

C1

 

 Bronc Wise

 Edith Heitger

 

08/11/2024
10/11/2024

.

Ramblin Diamonds SDC

 

Pfälzer Trifels Dance

 

Turnerjugendheim Annweiler

Turnerweg 60

76855 Annweiler am Trifels

 

Vis på Google Maps


 

 

A1

 

 Philipp Aff

 Jürgen R. Weissenborn

 

08/11/2024
10/11/2024



19.30-21.30

10.00-21.30

10.00-12.00

Thunder Mountain Travellers

 

MS-Workshop

 

Haus Gylnheim

Hauptstr. 33

67307 Göllheim

 

Vis på Google Maps


 

 

M

 

 Lorenz Kuhlee

 Chris Keller

 

22/11/2024
24/11/2024



.

Triangel Squares

 

A1 Tanz-Wochende

 

Dorint Parkhotel Siegen

Patmosweg 60

57078 Siegen

 

Vis på Google Maps


 

 

A1

 

 Robert Milestad

 Edith Heitger

 

13/12/2024
15/12/2024

.

sd-extended.de

 

C1-C1ex-C2 intro

 

Ev. Akademie Baden

Dobler Str. 51

76332 Bad Herrenalb

 

Vis på Google Maps


 

 

C1-C2

 

 Joachim Rühenbeck

 

07/03/2025
09/03/2025



.

EAASDC / ECTA

 

Spring Jamboree 2025

 

TBA

 

 

M-P-A1-A2-C1

 

TBA

 

21/03/2025
23/03/2025

.

sd-extended.de

 

C2-C1 extended

 

Ev. Akademie Baden

Dobler Str. 51

76332 Bad Herrenalb

 

Vis på Google Maps


 

 

C1-C2

 

 Don Moger

 

04/04/2025
06/04/2025

.

Pingvinerna

 

SNCC

 

Nordiska Folkhögskolan Kungälv

Olof Palmes väg 1

442 31 Kungälv

 

Vis på Google Maps


 

 

C1-C2-C3A-C3B

 

TBA

 

11/04/2025
13/04/2025

.

sd-extended.de

 

A2

 

Ev. Akademie Baden

Dobler Str. 51

76332 Bad Herrenalb

 

Vis på Google Maps


 

 

A2

 

 Jet Roberts

 

09/05/2025
11/05/2025



.

Triangel Squares

 

A2 Tanz-Wochende

 

Dorint Parkhotel Siegen

Patmosweg 60

57078 Siegen

 

Vis på Google Maps


 

 

A2

 

TBA

 

25/06/2025
28/06/2025

.

NSDC

 

74th National Square Dance Convention

 

Shreveport Convention Center   
400 Caddo Street
Shreveport LA

 

Vis på Google Maps


 

 

M-P-A1-A2-C1-C2

 

Se fly'er

 

07/07/2025
11/07/2025

.

 

 

65th Australian National Square Dance Convention

 

The Morayfield Sports & Events Centre &

Morayfield Community Centre

Brisbane Queensland

Australia

 

Vis på Google Maps


TBA

 

29/08/2025
31/08/2025



.

EAASDC / ECTA

 

Fall Round Up 2025

 

TBA

 

 

M-P-A1-A2-C1

 

TBA

 

26/09/2025
28/09/2025



.

Triangel Squares

 

C2 Tanz-Wochende

 

Dorint Parkhotel Siegen

Patmosweg 60

57078 Siegen

 

Vis på Google Maps


 

 

C2

 

TBA

 

07/11/2025
09/11/2025



.

Triangel Squares

 

C1 Tanz-Wochende

 

Dorint Parkhotel Siegen

Patmosweg 60

57078 Siegen

 

Vis på Google Maps


 

 

C1

 

TBA

 

21/11/2025
23/11/2025



.

Triangel Squares

 

A1 Tanz-Wochende

 

Dorint Parkhotel Siegen

Patmosweg 60

57078 Siegen

 

Vis på Google Maps


 

 

A1

 

TBA

 

05/12/2025
07/12/2025

.

sd-extended.de

 

C1

 

Ev. Akademie Baden

Dobler Str. 51

76332 Bad Herrenalb

 

Vis på Google Maps


 

 

C1

 

 Michael Kellogg

 

24/06/2026
27/06/2026

.

NSDC

 

74th National Square Dance Convention

 

Convention Center

Waco

Texas

 

Vis på Google Maps


 

 

M-P-A1-A2-C1-C2

 

Se fly'er

 

08/07/2026

.

Black Mountains and Friends

 

Trail End dance

 

Barmstedt

Germany

 

 

 

TBA

 

TBA

 

09/07/2026
12/07/2026



.

EAASDC e.v.

Black Mountains and Friends

 

 

European square Dance and Round Dance Convention 2026

 

Barmstedt

Germany

 

 

 

 

 

B-M-P-A1-A2-C1-C2-C3A+Round

10 halls

 

TBA

Ikoner på Danselisten


Hearing Aid forefindes

Mulighed for MobilePay betaling

Tilmelding af dansearrangement


Dansearrangement til koordinator/listen:

Udfyld formular
Tryk ”SUBMIT”
Online tilmelding foretrækkes.
Husk at sende flyer til Koordinatoren



Tilmeld herunder:
Region VEST     Region ØST