Danseliste DANMARK


 

10-03-2024

13.00-17.00

Join Hands Horsens

 

Søndagsdans

 

Horsens Byskole, Kildegade afd.
Skolegade 9
8700 Horsens

 

Vis på Google Maps


 

 

B-M-P-A1-A2

 

 Leif Broch
 Einar Sølvsten

 

17-03-2024



11.00-16.00

Østjysk Square Dance Club

 

C2 Søndagssdans

 

Hinnerup Skole, musik torvet

Svinget 4

8382 Hinnerup

 

Vis på Google Maps


 

 

C2

 

 Carsten Nielsen

 

23-03-2024

13.00-18.00

Brønderslev Squaredanceforening

 

The Støvledans

 

Hedegårdsskolen

Nordens Allè 56

9700 Brønderslev

 

Vis på Google Maps


 

 

B-M-P-A1-A2

 

 Christian Wilckens

Henning A. Pedersen

 

23-03-2024



13.00-18.00

Vordingborg Square Dance Club

 

Goose Tower Dance

 

Gåsetårnsskolen, afd. Iselinge

Chr. Richardtsvej 33

4760 Vordingborg

 

Vis på Google Maps


 

 

P-A1-A2-C1

2 sale

 

 Peter Höfelmeyer

 Leif Ekblad

 

27-03-2024
29-03-2024



19.00-22.00

09.30-21.30

09.30-12.30

Østjysk Square Dance Club

 

11. Påskedans

 

Tranum Strand Kursus- & Feriecenter

Strandvejen 83

9460 Brovst

 

Vis på Google Maps


 

 

A2-C1-C2

3 sale

 

 Carsten Nielsen

 Michael Kellogg

Thomas Bernhed

 

27-03-2024



13.30-16.00

Østjysk Square Dance Club

 

C1-LIGHT

 

Tranum Strand Kursus- & Feriecenter

Strandvejen 83

9460 Brovst

 

Vis på Google Maps

 

 

 

C1

 

 Carsten Nielsen

 Michael Kellogg

 

06-04-2024

13.00-17.00

Nørresundby Square Dance Club

 

Kræftens bekæmpelsesdans

 

Nr. Utrup Skole, i kælderen/kantinen

Hjørringvej 84

9400 Nørresundby

 

Vis på Google Maps


 

 

B-M-P-A1-A2

 

 Per Sørensen

 Henning A. Pedersen

 Jan Wigh Nielsen

 

 

 

21-04-2024



11.00-16.00

Østjysk Square Dance Club

 

C1-Light Søndagssdans

 

Hadsten Skole, festsalen

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

Vis på Google Maps


 

 

C1

 

 Carsten Nielsen

 

24-04-2024



19.00-22.00

Square Dance På Toppen

 

Hygge Square Dance

 

Ålbæk Skole, aulaen

 

Vis på Google Maps


 

 

B-M-P-A1

 

 Per Sørensen

 

05-05-2024



11.00-16.00

Østjysk Square Dance Club

 

C1 Søndagssdans

 

Hadsten Skole, festsalen

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

Vis på Google Maps


 

 

C1

 

 Carsten Nielsen

 

31-05-2024
01-06-2024

.

Square Dance på Toppen

 

Camping Squaredance

 

DCU Camping Ålbæk Strand

Jerupvej 19

9982 Ålbæk

 

Vis på Google Maps


 

 

B-M-P-A1

 

 Leif Broch

 Per Sørensen

 

14-06-2024

18.00-22.00

Østjysk Square Dance Club

 

Sommerdans 2024

 

Hadsten Skole, festsalen

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

Vis på Google Maps


 

 

P-A1-A2

 

 Johnny Preston

 

15-06-2024



13.00-17.30

square dance På Toppen

 

Antenne Squaredance 2024

 

Niels Bohrs vej 10

9990 Skagen

 

Vis på Google Maps


 

 

B-M-P-A1-A2

 

 Leif Broch

 Per Sørensen

 

15-06-2024





13.00-17.00

Fredensborg square Dance Club

 

 

Sommerdans 2024

 

 

Fredensborg gl Bio

Jernbanegade 4

3480 Fredensborg

 

 

Vis på Google Maps


 

 

 

A2-C1

 

 Johnny Preston

 

13-07-2024
17-07-2024

.

Penguins Denmark

 

Summerdance 2024

 

 

Tranum Strand Kursus & Feriecenter

Strandvejen 83

9460 Brovst

 

Vis på Google Maps


 

 

C2-C3A-C3B

 

 Vic Ceder

 Thomas Bernhed

 Jürgen Löder

 

17-07-2024
21-07-2024

.

Penguins Denmark

 

Summerdance 2024

 

 

Tranum Strand Kursus & Feriecenter

Strandvejen 83

9460 Brovst

 

Vis på Google Maps

 

 

 

C1-C3A-C4

 

 Vic Ceder

 Thomas Bernhed

 Jürgen Löder

 

25-07-2024





18.00-21.30

 

Hedens Squaredansere

 

Trail End Dance

 

Trail End Dance

 

Trail End Dance

 

Nordre Skole

Hagelskærvej 8

7430 Ikast

 

Vis på Google Maps


 

 

B-P-C1-C2

3 sale

 

 Carsten Nielsen

 Mads Nielsen

 Majbrith Eriksen

 

26-07-2024
28-07-2024





15.00-22.00

10.30-21.00

10.00-14.00

 

 

Hedens Squaredansere

 

 

EUROPEAN SQUARE DANCE & ROUND DANCE

CONVENTION 2024 IKAST

 

 

Sportscenter Ikast

Stadion Allé 2B

7430 Ikast

 

 

 

 

 

 

Vis på Google Maps


 

 

 

B-M-P-A1-A2-C1-C2-Round

5 haller

 

 Piet Walhout

 Kevin Lovell

 Krister Pettersson

 Joachim Rühenbeck

 Sven Andréason

 Jiri Slaby

 Carsten Nielsen

 Paul Bristow

 Søren Lindergaard

 Michael Braithwaite

 Judi Read

 Susie Rotscheid

 Pavel Hosenseidl

 Don Casper

 

 

13-09-2024
15-09-2024

19.00-22.00

13.00-21.00

09.30-14.00

The Diamond

 

20th Challenge Dance

 

Mellervangskolen, gymnastiksalen

Bodumvej 50

9220 Aalborg Øst

 

HUSK TILMELDING

 

REMEMBER REGISTRATION

 

Vis på Google Maps


 

 

C2

 

 Vic Ceder

 

05-10-2024
06-10-2024





12.00-21.00

10.30-14.00

 

Hedens Squaredansere

 

Dans på Heden

 

Heide-Tanz

 

Hyldgårdshallerne

Hyldgårds Allé 9

7430 Ikast

 

 

Vis på Google Maps


 

 

B-M-P-A1-A2-C1

3 haller

 

 Robert Milestad

 Jack Borgström

 Mads Nielsen

Majbrith Eriksen

 

15-10-2024

19.00-21.45

Stoholm Square Dance Club

 

Efterårsdans

 

Stoholm Vandrehjem

Søndergade 56
7850 Stoholm

 

Vis på Google Maps


 

 

B-M-P-A1

 

TBA

 

26-10-2024

13.00-18.30

Djurs Square Dance Club

 

Løvfaldsdans

 

Rosmus Skole
Bispemosevej 5
8444 Balle

 

Vis på Google Maps


 

 

M-P-A1

 

TBA

 

02-11-2024



13.00-21.00

Østjysk Square Dance Club

 

Jubilæumsdans

 

Voel Hallen

Sorringvej 28

8600 Silkeborg

 

Vis på Google Maps


 

 

P-A1-A2-C1-C2

3 sale

 

 Joachim Rühenbeck

 Mathias Alfredsson

 Søren Lindergaard

 Carsten Nielsen

 

08-12-2024





13.00-18.00

Vordingborg Square Dance Club

 

 

Adventsdans

 

 

Gåsetårnsskolen, afd. Iselinge

Chr. Richardtsvej 33

4760 Vordingborg

 

 

 

Vis på Google Maps


 

 

 

P-A1-A2

 

TBA

 

05-01-2025

13.00-17.00

Østjysk Square Dance Club

 

Nytårsdans

 

Festsalen, Hadsten Skole
Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

Vis på Google Maps


 

 

P-A1-A2-C1

 

 Carsten Nielsen

 

12-01-2025

13.00-17.00

Brønderslev Square Dance Forening

 

Brønderslev Vinterdans

 

Hedegårdsskolen

Nordens Allè 56

9700 Brønderslev

 

Vis på Google Maps


 

 

B-M-P-A1

 

TBA

 

18-01-2025

13.00-1830

Djurs Square dance Club


Djurs Vinterdans

 

Rosmus Skole

Bispemosevej 5

8444 Balle

 

Vis på Google Maps


 

 

M-P-A1

 

 Leif Broch
 Einar Sølvsten

 

11-02-2025

19.00-2145

Stoholm Square Dance Club

 

Vinterferiedans

 

Stoholm Vandrehjem

Søndergade 56
7850 Stoholm

 

Vis på Google Maps


 

 

B-M-P-A1

 

TBA

 

02-03-2025





13.00-17.00

 

Hedens Squaredansere

 

 

Fastelavns dans

 

Hjertet

Vestergade 65

7430 Ikast

 

 

Vis på Google Maps


 

 

 

B-M-P-A1-A2

 

TBA

 

15-03-2025

13.00-18.00

Brønderslev Square Dance Forening

 

The Støvledans

 

 

TBA

 

 

 

 

B-M-P-A1-A2

 

TBA

 

16-04-2025
18-04-2025

19.00-22.00
09.30-21.30
09.30-12.30

Østjysk Square Dance Club

 

Påskedans

 

Tranum Strand Kursus & Feriecenter

Strandvejen 83

9460 Brovst

 

Vis på Google Maps


 

 

A2-C1-C2
 

TBA

 

29-05-2025





19:00-21:30

Nordjysk Convention

 

 

Trail End Dance

 

 

Sæby Fritidscenter

Sæbygårdvej 32
9300 Sæby

 

 

Vis på Google Maps


 

 

 

Tba.

 

Tba.

 

30-05-2025
01-06-2025





15:00-22.00

10:30-21:00
10:00-14:00

Nordjysk Convention

 

 

Danish Convention 2025


 

Sæby Fritidscenter
Sæbygårdvej 32
9300 Sæby

 

 

 

 

Vis på Google Maps


 

 

 

B-M-P-A1-A2-C1

 

TBA
 

 

20-06-2025

1830-2200

Østjysk Square Dance Club

 

Sommerdans

 

Festsalen, Hadsten Skole

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

Vis på Google Maps


 

 

TBA

 

TBA

 

12-07-2025
20-07-2025

.

Penguins Denmark

 

Summerdance 2025

 

 

Tranum Strand Kursus & Feriecenter

Strandvejen 83

9460 Brovst

 

Vis på Google Maps


 

 

C1-C2-C3A-C3B-C4

 

 Vic Ceder

 Saundra Bryant

Thomas Bernhed

 

07-09-2025

13.00-17.00

Østjysk Square Dance Club

 

Sensommerdans

 

Festsalen, Hadsten Skole

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

Vis på Google Maps


 

 

TBA

 

TBA

 

12-09-2025
14-09-2025

19.00-22.00
13.00-21.00
09.30-14.00

The Diamond


21th Challenge Dans

 

Mellervangskolen, gymnastiksalen
Bodumsvej 5

9220 Ålborg Øst

 

Vis på Google Maps


 

 

C2

 

 Vic Ceder
 

 

04-10-2025
05-10-2025





1200-2100
1030-1400

 

Hedens Squaredansere

 

Dans på Heden

 

Heide Tanz

 

Hyldegårdshallerne
Hyldgårds Alle 9

7430 Ikast

 

 

Vis på Google Maps


 

 

B-M-P-A1-A2-C1
 

TBA

 

14-10-2025

19.00-21.45

Stoholm Square Dance Club

 

Efterårsdans

 

Stoholm Vandrehjem

Søndergade 56

7850 Stoholm

 

Vis på Google Maps


 

 

B-M-P-A1

 

TBA

 

25-10-2025

13.00-1830

Djurs Square dance Club

 

Djurs Vinterdans

 

Rosmus Skole

Bispemosevej 5

8444 Balle

 

Vis på Google Maps


 

 

M-P-A1

 

TBA

 

 

01-11-2025

13.00-18.30

Sydjysk Square Dance Kolding

 

Koldinghusdans

 

Arena Syd, Vandrup Kultur- & Fritidscenter

Idrætsvej 3

6580 Vamdrup

 

Vis på Google Maps


 

 

P-A1-A2

 

TBA

 

11-07-2026
19-07-2026

.

Penguins Denmark

 

Summerdance 2026

 

 

Tranum Strand Kursus & Feriecenter

Strandvejen 83

9460 Brovst

 

Vis på Google Maps


 

 

C1-C2-C3A-C3B-C4

 

 Vic Ceder

 Thomas Bernhed

     + one more

Ikoner på Danselisten


Hearing Aid forefindes

Mulighed for MobilePay betaling

Tilmelding af dansearrangement


Dansearrangement til koordinator/listen:
 

Online tilmelding foretrækkes., men du er naturligvis også velkommen til blot at sende en mail til koordinator.

Udfyld formular
Tryk ”SEND”
Husk at sende flyer til Koordinatoren

 
Tilmeld herunder:
Region VEST     Region ØST