Upcoming dances in Denmark


 

13/07/2024
17/07/2024

.

Penguins Denmark

 

Summerdance 2024

 

 

Tranum Strand Kursus & Feriecenter

Strandvejen 83

9460 Brovst

 

Show on Google Maps


 

 

C2-C3A-C3B

 

 Vic Ceder

 Thomas Bernhed

 Jürgen Löder

 

17/07/2024
21/07/2024

.

Penguins Denmark

 

Summerdance 2024

 

 

Tranum Strand Kursus & Feriecenter

Strandvejen 83

9460 Brovst

 

Vis på Google Maps

 

 

 

C1-C3A-C4

 

 Vic Ceder

 Thomas Bernhed

 Jürgen Löder

 

22/07/2024





19.00-21.30

Roskilde Square Dance Club

 

Sommerdans i Roskilde

 

Museums-øen

Vikingeskibsmuseet

Vindeboder 12

4000 Roskilde

 

 

 

Show on Google Maps


 

 

A1-A2-C1

 

 Søren Lindegaard

 

25/07/2024





18.00-21.30

 

Hedens Squaredansere

 

Trail End Dance

 

Trail End Dance

 

Trail End Dance

 

Nordre Skole

Hagelskærvej 8

7430 Ikast

 

Show on Google Maps


 

 

B-P-C1-C2

3 sale

 

 Carsten Nielsen

 Mads Nielsen

 Majbrith Eriksen

 

26/07/2024
28/07/2024





15.00-22.00

10.30-21.00

10.00-14.00

 

 

Hedens Squaredansere

 

 

EUROPEAN SQUARE DANCE & ROUND DANCE

 

CONVENTION 2024 IKAST

 

 

Sportscenter Ikast

Stadion Allé 2B

7430 Ikast

 

 

 

 

 

 

Show on Google Maps


 

 

 

B-M-P-A1-A2-C1-C2-Round

5 haller

 

 Piet Walhout

 Kevin Lovell

 Krister Pettersson

 Joachim Rühenbeck

 Sven Andréason

 Jiri Slaby

 Carsten Nielsen

 Paul Bristow

 Søren Lindergaard

 Michael Braithwaite

 Judi Read

 Susie Rotscheid

 Pavel Hosenseidl

 Don Casper

 

 

11/08/2024

12.00-17.00

Stoholm Square Dance Club

 

Workshop

 

Stoholm Vandrerhjem

Søndergade 56

7850 Stoholm

 

Show on Google Maps


 

 

P-A1

 

 Maibrith Eriksen

 

17/08/2024

10.00-12.00

13.00-17.00

square dance På Toppen

 

Square Dance på Samsø

 

Sælvigbugtens Camping

Staunsvej 2

8305 Samsø

 

Show on Google Maps


 

 

B-M-P-A1-A2

 

 Leif Broch

 Per Sørensen

 

01/09/2024

11.00-16.00

Østjysk Square Dance Club

 

C1-Light-dans

 

Hadsten Skole, festsalen

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

Vis på Google Maps

 

 

 

C1

 

 Carsten Nielsen

 

 

13/09/2024
15/09/2024





19.00-22.00

13.00-21.00

09.30-14.00

The Diamond

 

20th Challenge Dance

 

Mellervangskolen, gymnastiksalen

Bodumvej 50

9220 Aalborg Øst

 

HUSK TILMELDING

 

REMEMBER REGISTRATION

 

Show on Google Maps


 

 

C2

 

 Vic Ceder

 

29/09/2024

11.00-16.00

Østjysk Square Dance Club

 

C1-dans

 

Hadsten Skole, festsalen

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

Vis på Google Maps

 

 

 

C1

 

 Carsten Nielsen

 

05/10/2024
06/10/2024





12.00-21.00

10.30-14.00

 

Hedens Squaredansere

 

Dans på Heden

 

Heide-Tanz

 

Hyldgårdshallerne

Hyldgårds Allé 9

7430 Ikast

 

 

 

Show on Google Maps


 

 

B-M-P-A1-A2-C1

3 haller

 

 Robert Milestad

 Jack Borgström

 Mads Nielsen

Majbrith Eriksen

 

15/10/2024

19.00-21.45

Stoholm Square Dance Club

 

Efterårsdans

 

Stoholm Vandrehjem

Søndergade 56
7850 Stoholm

 

Show on Google Maps


 

 

M-P-A1

 

 Tommie Jørgensen

 Majbrith Eriksen

 

20/10/2024

11.00-16.00

Østjysk Square Dance Club

 

C2-dans

 

Hadsten Skole, festsalen

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

Vis på Google Maps

 

 

 

C2

 

 Carsten Nielsen

 

26/10/2024



13.00-18.30

Djurs Square Dance Club

 

Løvfaldsdans

 

Rosmus Skole
Bispemosevej 5
8444 Balle

 

Show on Google Maps


 

 

B-M-P-A1

 

 Leif Broch
 Christian Wilckens

 

02/11/2024





13.00-21.00

Østjysk Square Dance Club

 

35 Års Jubilæumsdans

 

35 Years Anniversary

 

35 Jahre Jubiläumstanz

 

Voel Hallen

Sorringvej 28

8600 Silkeborg

 

 

 

 

Show on Google Maps


 

 

P-A1-A2-C1-C2

3 sale

 

 Joachim Rühenbeck

 Mathias Alfredsson

 Søren Lindergaard

 Carsten Nielsen

 

10/11/2024

13.00-17.30

Nørresundby Square Dance Club

 

Mortensdans

 

Gl. Lindholm Skole, multihallen og cafe

Lindholmsvej 65

9400 Nørresundby

 

Show on Google Maps


 

 

M-P-A1-A2

 

 Chrstian Wilckens

 

17/11/2024

11.00-16.00

Østjysk Square Dance Club

 

C1-Light-dans

 

Hadsten Skole, festsalen

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

Vis på Google Maps

 

 

 

C1

 

 Carsten Nielsen

 

01/12/2024

11.00-16.00

Østjysk Square Dance Club

 

C1-dans

 

Hadsten Skole, festsalen

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

Vis på Google Maps

 

 

 

C1

 

 Carsten Nielsen

 

08/12/2024





13.00-18.00

Vordingborg Square Dance Club

 

 

Adventsdans

 

 

Gåsetårnsskolen, afd. Iselinge

Chr. Richardtsvej 33

4760 Vordingborg

 

 

 

Show on Google Maps


 

 

 

P-A1-A2

 

 Hanna Tenenbaum

 

05/01/2025

13.00-17.00

Østjysk Square Dance Club

 

Nytårsdans

 

Hadsten Skole, festsalen
Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

Show on Google Maps


 

 

P-A1-A2-C1

 

 Carsten Nielsen

 Søren Lindergaard

 

12/01/2025

13.00-17.00

Brønderslev Square Dance Forening

 

Brønderslev Vinterdans

 

Hedegårdsskolen

Nordens Allè 56

9700 Brønderslev

 

Show on Google Maps


 

 

B-M-P-A1

 

TBA

 

18/01/2025



13.00-18.30

Djurs Square dance Club


Djurs Vinterdans

 

Rosmus Skole

Bispemosevej 5

8444 Balle

 

Show on Google Maps


 

 

B-M-P-A1

 

 Christian Wilckens
 Einar Sølvsten

 

01/02/2025





13.00-21.00

Big River Squaredance Club

 

 

Big River Dance 2025

 

 

Big River Dance 2025

 

 

Idræts center Vest

Mozartsvej 5

7500 Holstebro

 

Show on Google Maps


 

 

 

B-M-P-A1-A2

 

 Nils Trottmann, 

 Ulli Hantke

 

 

08/02/2025
09/02/2025





13.00-18.00

10.00-15.00

Roskilde Square Dance Club

 

 

Valentin-Dans 2025

 

Valentine-Dance 2025

 

 

Hedegårdenes Skole

Københavnsvej 34

4000 Roskilde

 

 

 

Show on Google Maps


 

 

Lørdag

 

A1-A2-C1

 

 Jesper Wilhelmsson

 Søren Lindergaard

 

Søndag

 

C2

 

 Jesper Wilhelmsson

 

11/02/2025

19.00-21.45

Stoholm Square Dance Club

 

Vinterferiedans

 

Stoholm Vandrehjem

Søndergade 56
7850 Stoholm

 

Show on Google Maps


 

 

B-M-P-A1

 

TBA

 

02/03/2025





13.00-17.00

 

Hedens Squaredansere

 

 

Fastelavns dans

 

Hjertet

Vestergade 65

7430 Ikast

 

 

 

Show on Google Maps


 

 

 

B-M-P-A1-A2

 

TBA

 

15/03/2025

13.00-18.00

Brønderslev Square Dance Forening

 

The Støvledans

 

 

TBA

 

 

 

 

B-M-P-A1-A2

 

TBA

 

12/04/2025

13.00-20.30

Stoholm Square Dance Club

 

Jubilæumsdans 25 år

 

Stoholm Fritids & kulturcenter

Søndergade 56

7850 Stoholm

 

Vis på Google Maps

 

 

 

B-M-P-A1-A2

 

TBA

 

16/04/2025
18/04/2025

19.00-22.00
09.30-21.30
09.30-12.30

Østjysk Square Dance Club

 

Påskedans

 

Tranum Strand Kursus & Feriecenter

Strandvejen 83

9460 Brovst

 

Show on Google Maps


 

 

A2-C1-C2
 

TBA

 

29/05/2025





19.00-22.00

Nordjysk Convention

 

 

Trail End Dance

 

 

Sæby Spektrum & Hostel

Sæbygårdvej 32
9300 Sæby

 

 

Show on Google Maps


 

 

 

B-M-P-A1-A2-C1

2 haller

 

Tba.

 

30/05/2025
01/06/2025





17.00-22.00

11.00-21.00
10.00-14.00

Nordjysk Convention

 

 

Danish Convention 2025


 

Sæby Spektrum & hostel
Sæbygårdvej 32
9300 Sæby

 

 

 

 

Show on Google Maps


 

 

 

B-M-P-A1-A2-C1

4 haller

 

 Neil Whiston

 Philipp Aff

 Jack Borgström

 Henning Pedersen

Carsten Nielsen
 

 

12/06/2025
15/06/2025

.

Nordjysk Convention

 

Ålbæk Camping Dans

 

DCU Camping Ålbæk Strand

Jerupvej 19

9982 Ålbæk

 

Show on Google Maps


 

 

B-M-P-A1

 

 Leif Broch

 Per Sørensen

 

20/06/2025

18.30-22.00

Østjysk Square Dance Club

 

Sommerdans

 

Hadsten Skole, festsalen

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

Show on Google Maps


 

 

TBA

 

TBA

 

12/07/2025
20/07/2025

.

Penguins Denmark

 

Summerdance 2025

 

 

Tranum Strand Kursus & Feriecenter

Strandvejen 83

9460 Brovst

 

Show on Google Maps


 

 

C1-C2-C3A-C3B-C4

 

 Vic Ceder

 Saundra Bryant

Thomas Bernhed

 

07/09/2025

13.00-17.00

Østjysk Square Dance Club

 

Sensommerdans

 

Hadsten Skole, festsalen

Hadbjergvej 12

8370 Hadsten

 

Show on Google Maps


 

 

TBA

 

TBA

 

12/09/2025
14/09/2025

19.00-22.00
13.00-21.00
09.30-14.00

The Diamond


21th Challenge Dans

 

Mellervangskolen, gymnastiksalen
Bodumsvej 5

9220 Ålborg Øst

 

Show on Google Maps


 

 

C2

 

 Vic Ceder
 

 

04/10/2025
05/10/2025





12.00-21.00
10.30-14.00

 

Hedens Squaredansere

 

Dans på Heden - 25 års jubilæum

 

Heide Tanz - 25 Jahre Jubilæum

 

Hyldegårdshallerne
Hyldgårds Alle 9

7430 Ikast

 

 

 

Show on Google Maps


 

 

B-M-P-A1-A2-C1
 

 

 Nils Trottmann, 

 Hunter Keller

+ 2 mere

 

14/10/2025

19.00-21.45

Stoholm Square Dance Club

 

Efterårsdans

 

Stoholm Vandrehjem

Søndergade 56

7850 Stoholm

 

Show on Google Maps


 

 

B-M-P-A1

 

TBA

 

25/10/2025

13.00-18.30

Djurs Square dance Club

 

Djurs Vinterdans

 

Rosmus Skole

Bispemosevej 5

8444 Balle

 

Show on Google Maps


 

 

M-P-A1

 

TBA

 

 

01/11/2025

13.00-18.30

Sydjysk Square Dance Kolding

 

Koldinghusdans

 

Arena Syd, Vandrup Kultur- & Fritidscenter

Idrætsvej 3

6580 Vamdrup

 

Show on Google Maps


 

 

P-A1-A2

 

TBA

 

11/07/2026
19/07/2026

.

Penguins Denmark

 

Summerdance 2026

 

 

Tranum Strand Kursus & Feriecenter

Strandvejen 83

9460 Brovst

 

Show on Google Maps


 

 

C1-C2-C3A-C3B-C4

 

 Vic Ceder

 Thomas Bernhed

     + one more

Icons on the list


Hearing Aid System

Posibility for MobilePay paying